Testament

8 februarie 2024 3

Bună ziua. Am testament lăsat de mama, care a decedat în 2022. Tatăl este decedat de mai mult timp. Am avut un frate, decedat în 1991, care are o fiică. Ce dreptuti are nepoata la moștenirea lăsată de părinții mei?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Iurie, buna!

Nepoata vine la moștenire în locul tatălui său și are dreptul să primească ceea ce i se cuvenea tatălui său.

Cu respect,
Igor Brinișter

8 februarie 2024
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Dacă testamentul este valabil și se indică că Dvs sunteți unicul moștenitor, atunci doar Dvs moșteniți întreg patrimoniul defunctului (atât bunurile, cât și datoriile). Conform art. 2164 Cod civil: (1) Moștenirea are loc în temeiul legii și/sau conform testamentului.
Dacă testamentul se referă doar la o parte din... mai detaliat masa succesorală, moștenirea celeilalte părți a masei succesorale are loc conform moștenirii legale.
În cazul dat, oricum doar Dvs moșteniți, întrucât conform art. 2178 alin. (2) Descendentul care este în viață la momentul deschiderii moștenirii îi exclude de la moștenire pe ceilalți descendenți care se află în relații de rudenie cu defunctul prin intermediul celui dintîi.
În concluzie, dacă testamentul prevede că toate bunurile trec în proprietatea Dvs după moartea mamei, atunci se aplică acest testament și doar Dvs moșteniți, indiferent dacă mai sunt sau nu alți moștenitori.

9 februarie 2024
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Iurie, buna ziua

Cât privește moștenirea lăsată de mama dvs., dupa cum a menționat colega mai sus, se va aplica testamentul.

Totuși, in privinta moștenirii lăsată de tatăl dvs. se va aplica legea in vigoare la momentul decesului acestuia, adica Codul Civil al RSSM.

Astfel, in cazul in care casa, terenul, fie apartamentul... mai detaliat a fost dobandit de catre parinti in timp ce erau casatoriti, iar tatal nu a lasat testament, se vor aplica prevederile moștenirii legale.

In acest caz, mama dvs impreuna cu copii sai au moștenit in cote parti egale din partea care aparținea tatalui.

Cu respect,
Igor Brinister

9 februarie 2024