Testament

7 iulie 2020 64

Buna ziua. Bunicul meu a perfectat testament in 2016 in privinta a 4 terenuri agricole: 2 terenuri sunt lasate mie si 2 - verisoarei mele, iar gradina a impartit-o intre noi in parti egale. In 2019 bunicul a decedat, iar noi acum in 2020 dorim sa perfectam actele pentru a primi mostenirea.
Notarul la care a fost perfectat testamentul ne spune ca legea s-a modificat si dreptul la mostenire o are fiica bunicului. Ea trebuie sa se dezica de mostenire (desi nu are nicio avere lasata de la bunic), iar noi, nepoatele, dupa ce primim refuzul ca fiica se dezice de mostenire, vom imparti averea bunicului in parti egale. E corecta asa hotarare?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Adresați-vă la un alt notar!

Faptul ca la 1 martie 2019 au întrat în vigoare modificările adoptate la Codul civil nu anulează testamentul eliberat de către defunct pana la 1 martie 2019.

În cazul în care defunctul a lăsat un testament, bunurile sale vor fi moștenite de către moștenitorii teetamentari care,... mai detaliat poate fi și o persoană străină.

În cazul în care testamentul nu include toate bunurile, partea la care nu se face referire în testament va fi moștenită conform regulilor moștenirii legale.

Doar atunci va fi chemată la moștenire fiica.

Succes.

12 iulie 2020