Testament

17 februarie 2023 79

Bună! Pot bunicii sa facă testament pe numele nepoatei, dacă actele pe imobil au fost pierdute și au la îndemâna doar titlul?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Alina.
Se poate, în testament se va indica că se testează nepoatei toată masa succesorală.
Deja după deces, notarul care va deschide procedura succesorală, va identifica toate bunurile din masa succesorală şi îi va elibera nepoatei certificat de moştenitor cu care se va înregistra la cadastru dreptul de proprietate.

Totodată v-aş... mai detaliat îndemna să încercaţi cât buneii sunt în viaţă să înregistraţi dreptul de proprietate prin donaţie cu condiţia întreţinerii pe viaţă. Va fi mai uşor, în caz că sunt careva carenţe în documente, buneii fiind vii vor putea lichida aceste carenţe.

18 februarie 2023
  • Jurisconsult

Buna ziua, colegul meu dl. Sergiu corect v-a orientat, dar mai este un no, cum notarul în testament v-a indicat dacă lipsesc avtele pe imobil. Din lipsa lor notariul o să vă refuze, trebuie de restabilit actele, Bunica dispune de nu mai titlu în rest nimica, în așa caz notarul... mai detaliat o să vă oblige să confirmați printrun document ce bunuri o avut bunica, tot depinde ce imobil a avut bunica, dacă a avut o casă, DVS o să trebuiască să le restabiliți în diferite moduri. O să solicitași un specialist de la Departamentul Cadastral să se deplaseze la fața locului să facă măsurările cuvenite pe urmă la primărie să fie întocmit, tot un document și după asta o să vă prezentați la notar pentyru a dobândi certificatul de motenire.

19 februarie 2023