Testament

17 noiembrie 2017 78

Buna ziua. Beneficiez de un testament lasat in urma decedarii mamei mele, nu am intrat deplin in posesia lui, deoarece pentru a nu-l “deranja” pe tatal meu. Acum dupa ceva ani am auzit ca el ar fi inregistrat toate bunurile pe numele sau, netinind cont de testamentul dat! Spuneti, va rog, poate fi ca nu mai am valoarea ca mostenitor? Ce as putea face ca sa-l salvez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Trebuie să vă adresaţi unui notar de la locul ultimului domiciliul al mamei. Notarul va deschide procedura succesorală şi, după 6 luni, vă va da certificat de moştenitor testamentar. Aşa veţi fi înscris ca proprietar al tuturor bunurilor care aparţineau mamei dvs.
Dacă tatăl a înstrăinat un bun care... mai detaliat era comun (atât tatei cât şi mamei) sau era doar al mamei, în calitatea dvs de moştenitor testamentar aveţi dreptul de a cere anularea înstrăinărilor şi recuperarea bunurilor.

18 noiembrie 2017