Testament

17 februarie 2020 54

Buna ziua. Bunicul meu a facut testament pe o cota de pamant in 1994 pe numele tatalui meu si al unchiul meu. Tatal meu a murit in 2008, iar bunicul in 2010. Cui apartine cota de pamant in cazul acesta? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În cazul dat, totul ține de la caz la caz.
Succesorii ambilor decedați pot pretinde la acele bunuri, ba chiar la toate bunurile după decesul bunicului.
Actual, cine va demara corect procedura de moștenire, poate primi inclusiv toate bunurile.
Totul depinde de situația cu moștenitorii, totodată potențial va fi necesar de a înainta... mai detaliat o acțiune în instanță pentru constatarea faptului acceptării succesiunii sau prelungire termen moștenire, deoarece pentru acea perioadă a decesului, termenul de moștenire era de 6 luni.
Urmează a studia actele și posibilitatea de a moșteni(integral) în dependență de situație.

18 februarie 2020