Testament din 2015

31 august 2023 3

Buna ziua! In 2015 parintii au facut testament pe numele meu. Mama a decedat 2 ani in urma, iar tata - 3 luni in urma. Eu trebuie sa pornesc procedura succesorala pana in noiembrie 2023 sau o pot face si mai tarziu? Daca exista testamentul mentionat, cineva din frati mai poate pretinde la mostenirea averii parintilor?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Bună ziua Sofia! Acum după modificarea legislației Codului Civil din 01 martie 2019, nu este termen de a porni procedura de deschidere a dosarului de moștenire. Pot pretinde frații inapți de muncă, invalizii, etc., Va fi nevoie de deschis dosar de moștenire de la ultimul domiciliu al decedatului. Pentru informații... mai detaliat mai multe și ajutor juridic, puteți apela la nr. de telefon 069049267

1 septembrie 2023