Testament, donatie sau alte proceduri?

3 septembrie 2020 298

Buna ziua. Tata doreste sa transmita drepturile asupra unui apartament fiului. Care este procedura cea mai sigura? Care documente sunt necesare? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Transmiterea dreptului de proprietate în cazul testamentului are loc după moartea proprietarului de aceea urmează să alegeți or donația or vânzarea cumpararea. Un notar va poate explica în detaliu care procedura va fi mai puțin costisitoarea.

Urmează să se prezinte cu actele de identitate, actul în baza căruia a obținut... mai detaliat apartamentul, extrasul din registrul bunurilor imobile.

3 septembrie 2020