Testament în favoarea doar unui copil din cei patru, cotrar înțelegerii avute anterior

27 februarie 2024 3

Bună ziua. Suntem 4 copii în familie. Dupa decesul mamei, noi toți am scris averea pe numele tatălui și ne-am înțeles între noi că după decesul lui vom fi moștenitori egali. Recent tatăl a decedat și cu această ocazie am descoperit că el a lăsat, prin testament, toată averea unui singur copil. După moartea mamei tata suferea de pierderi de memorie. Ce se poate face ca toți copiii să fim moștenitori, dacă fratele nu va dori să împartă averea în mod egal, așa cum ne-am înțeles după moartea mamei?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Dacă fratele va intra în moștenire în baza testamentului, atunci el nu va fi obligat să împartă averea cu ceilalți.
Dacă considerați că testamentul nu a fost încheiat în mod valabil de către tatăl Dvs din motivele menționate de Dvs atunci trebuie să solicitați în instanță anularea acestuia (în... mai detaliat termen de 1 an) și împărțirea moștenirii conform dispozițiilor moștenirii legale.

27 februarie 2024