Testament lasat unei persoane straine

7 august 2023 3

Buna ziua. Persoana decedata a lasat prin testament unei persoane straine imobilul pe care il detinea. Decedatul are doi copii (alte rude de gradul 1 nu sunt), dar unul este plecat de 20 ani si nu se stie nimic de el. Eu, fiind copilul celui decedat, doresc sa mostenitorul testamentar sa-mi vanda imobilul mentionat. Cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Condolianţele mele.
Cu părere de rău nu există un mecanism legal care l-ar impune pe moştenitorul testamentar să vîndă bunul moştenit, doar prin negocieri puteţi obţine rezultatul dorit.

7 august 2023
  • Avocat

Bună. Puteți să-mi lăsați un mesaj pe e-mail: tatiana-frunze@mail.ru sau tel: 068531503.

12 august 2023