Testament pe numele doar unuia din frati

29 aprilie 2022 147

Buna ziua. Mama mea a facut testament si a lasat toata averea (apartament si bunuri mobile) fratelui meu. Mama sufera de dementa. Eu am venit din străinătate, am făcut toate actele necesare pentru plasarea mamei in azil si ajutor de handicap, acte pentru ancheta socială etc., am plătit azilul, facturi. Fratele nu își permite asa cheltuieli. Căutând prin acte, am descoperit testamentul mentionat, despre care eu nu stiam nimic. Mama este convinsă ca fratele va avea grija de ea. Întrebarea mea este: cine trebuie sa suporte cheltuielile pentru intretinerea mamei in acest caz? Eu nu as avea o problema sa ajut si sa plătesc cele necesare, doar ca fratele meu nu vrea sa contribuie cu nimic. Mulțumesc.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Daniela, eu vă propun să verificați ce fel de testament a fost întocmit la notar. Dacă testamentul este întocmit cu întreținere pe viață, fratele e dator să suporte toate cheltuielile cu mama sa, DVS sunteți în drept să contestați în instanța de judecată însuși testamentul, deoarece notarul a încălcat... mai detaliat toate prevederile notariale, mama nu era sănătoasă la cap, notarul n-a trebuit să întocmească un așa document. Notarul a făcut un abuz, prevăzut de Codul penal Articolul 327. Abuzul de putere sau abuzul de serviciu

(1) Folosirea intenţionată de către o persoană publică a situaţiei de serviciu, dacă aceasta a cauzat daune în proporţii considerabile intereselor publice sau drepturilor şi intereselor ocrotite de lege ale persoanelor fizice sau juridice,

[Art.327 al.(1) sintagma „intereselor publice sau” declarată neconstituțional prin HCC33 din 07.12.17, MO27-32/26.01.18 art.4; în vigoare 07.12.17]

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1150 unităţi convenţionale sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

(2) Aceeaşi acţiune:

a) - exclusă

b) săvîrşită de o persoană cu funcţie de demnitate publică;

b1) săvîrșită din interes material, în scopul realizării altor interese personale sau în interesul unei terţe persoane;

c) soldată cu urmări grave

[Art.327 al.(2), lit.c) textul „ soldată cu urmări grave” declarat neconstituțional prin HCC24 din 17.10.19, MO338-343/15.11.19 art.207; în vigoare 17.10.19]

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 1350 la 2350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 6 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 5 la 10 ani.

(3) Abuzul de putere sau abuzul de serviciu, săvîrşit în interesul unui grup criminal organizat sau al unei organizaţii criminale,

se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 10 ani şi 15 ani.

30 aprilie 2022
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Daniela,

În lumina circumstanțelor descrise, mai cu seamă a bolii mamei Dvs. este posibil că fratele Dvs a dorit sa profite.
Testamentul respectiv poate fi anulat de către mama Dvs, fie vă adresați în instanța de judecată și solicitați anularea testamentului dacă doriți si sa moșteniți din bunurile mamei.

Succes.
!

1 mai 2022