Testament sau contract de instrainare a averii cu intretinere pe viata

20 august 2018 458

Matusa este de una singura, eu sunt nepoata pe linia sotului dumneaei. Ea doreste ca fata mea, care este casatorita, sa treca cu traiul la ea. Spune ca o sa le faca testament. Spuneti, va rog, ce e mai bine: testament la notar sau contract de instrainare a averii cu intretinere pe viata, ca mai apoi sa nu apara probleme cu rudele de gradul II.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

In cazul dat as opta pentru un contract de înstrăinare a bunului cu condiția întreținerii pe viață.
De remarcat ca va fi necesar ca absolut tot, dar absolut tot sa cumpărați oficial și să păstrați bonurile de casă!

20 august 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Rezonabil ar fi încheierea unui contract de întreținere, astfel ambele părți vor ști sigur că vor avea atît drepturi cît și obligații.
În caz de testent, acesta poate pierde valoarea în caz de întocmire a unui nou testament.

20 august 2018
Cristian Papanaga
  • Avocat

Ala,
iată unele diferențe între testament și contractul de înstrăinare a bunului cu condiția înreținerii pe viață, în continuare contract.
Testamentul este un act unilateral și nu contract. Prin acesta fiica dmn. nu va avea o obligație contractuală către mătușă ( decât posibil una morală ), însă ea va pute... mai detaliat deveni proprietar doar după deces, iar mătușa poate modifica testamentul sau revoca fără ca fiica dmn. să știe, chiar și dacă deja a fost întocmit un testament la notar. În cazul contractului fiica dmn. va avea obligația de întreținere ( hrană, ajutor necesar etc.) dar și va fi mai sigură că bunurilor vor rămâne propritatea ei dacă nu intervine un temei de nulitate a contractului sau rezoluțiune. Contractul atrage cheltuieli pentru fiică, dar testamentul totuși este o manifestare de voință care este și una confidențială.
Un alt moment este că întreținerea poate dura mult timp. Chiar dacă devine proprietar, fiica, în timpul vieții mătușei, ea nu îl va putea vinde sau greva. În cazul moștenirii chiar dacă este un testament atunci succesorii de gr. I ( fii, fiice, soțul, părinții) pot moșteni, dar din cele descrise vedem că posibil nu este un asemenea moștenitor.
Contractul trebuie construit în așa fel încât să răspundă la întrebări și să avantajeze ambele părți. Riscurile proprietății trec la fiică dacă se încheie contractul, și în caz de survenire a unui asemenea risc aceasta nu presupune că fiica nu va trebui în continuare să întrețină mătușa. Fiica nu va putea solicia valorea întreținerii prestate către mătușă în caz de rezoluțiune. Fiica va putea solicita rezoluțiunea contractului dacă va fi în imposibilitate de a întreține mătușa.
Contractul este unul personal și nu va fi transmis la moștenitorii fiicei, iar Noul Cod civil totuși va reglementa posibilitatea transmiterii prin moștenire, iar succesorii vor putea alege executarea sau rezoluțiunea contractului.
Sunt multe nunațe de scris, dar având în vedere că atât testamentul cât și contractul ar urma/urmează a fi autentificate, adresați-vă la un Notar competent și el de asemenea vă va descrie situațiile posibile, sau mergeți la mai mulți Notari după care vă formulați o conlcuzie.
Succese!

20 august 2018