Testament semnat de beneficiar si nu de testatar

13 iulie 2021 41

Dacă din greșeala unui notar în 2014 a fost întocmit un testament, care la moment este nul din cauza acelei erori, ce putem face? Ce putem întreprinde, unde ne putem adresa, dacă în testament a semnat beneficiarul testamentului și nu testatarul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Ipotetic este posibil, cu condiția adresarii in instanța de judecată, doar ca este o loterie totală.

Persoana beneficiarului nu este urmaș? Poate merge pe succesiunea legală.

14 iulie 2021