Testament și alți moștenitori

15 mai 2023 41

Bună ziua. Bunicul a decedat 6 ani în urmă și a lăsat testament pe casă unuia din nepoții săi (bunica e decedată de 14 ani). Nepotul în cauză se află după hotare și vrea să vânda casa moștenită, lăsând cumpărătorului o procură ca să facă actele necesare. Ceilalți potențiali moștenitori, și anume 4 copii din cei 6 ai bunicilor, nu sunt de acord cu vânzarea casei. Ar putea moștenitorii să-și ceară partea lor de moștenire, chiar dacă au trecut 6 ani de la deces?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă există testament și dreptul de proprietate a fost înregistrat după nepot, ceilalți potențiali moștenitori nu mai au nucu un drept la moștenire or testamentul presupune că cel care a decedat s-a expus cine-l va moșteni și în asemenea circumstanțe prevederile legate de moștenirea legală nu sunt aplicabile.

16 mai 2023