Testul la drog a aratat pozitiv

4 noiembrie 2017 187

Buna! Am asa o intrebare: am avut un mic accident rutier, la care eu eram vinovat. Nu am fost de acord cu suma despagubirii ceruta de proprietarul automobilului, asa ca am hotarit sa merg pe partea legala si sai fie achitata despagubirea de asigurare. Am sunat la 902, am anuntat despre accident, dupa care ma sunat inspectorul de la accidente rutiere si mi-a spus ca daca nu ne putem intelege pe loc, sa mergem sa facem testarea alcooloscopica si drog si cu rezultatele sa ne apropiem la sediul Accidente rutiere. Asa si am procedat, insa toata istoria abia isi ia inceput: la testarea alcooloscopica rezultatul a fost 0.00, iar la drog - pozitiv. Am ramas socat de rezultat deoarece niciodata nu am practicat asfel de prostii. Am dat si proba de singe si mi-au spus sa vin dupa rezultate peste 7 zile. Am revenit dupa rezultatele analizei iar acolo este indicat ''stare de ebrietate in urma consumului de stupefiante, depistat opiacee 921. Cum e posibil asa ceva si cum sa procedez, 1000000% ca nu am consumat droguri niciodata. Cum pot contesta si ce sa fac mai departe, cu atit mai mult ca singur am mers la testare, caci suma ceruta de proprietar era de 250 euro, iar dupa ce am sunat la 902 mi-a cerut 60 euro pentru o zgirietura pe bara din spate a masinii. La urma urmei, daca consumam ceva nu aveam sa aleg aceasta cale ca sa trec testul, dar ii achitam acei 60 euro, iar acum am batai de cap cu mult mai mari. Cum e posibil, una ce ma pune pe ginduri e doar ca in timpul mesei am mincat un pachet de covrigei cu mac si cafea toata ziua la serviciu, insa nu prea cred ca sa fie acesta motivul. Indicati va rog nr. de telefon al unui jurist competent in acest caz. Va multumesc!

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Nicolae,
Potrivit unctului 35-36 a Hotărârii de Guvern cu privire la aprobarea Regulamentului privind modul de testare alcoolscopică şi examinare medicală pentru stabilirea stării de
ebrietate şi naturii ei

35)Concluzia examinării medicale pentru stabilirea stării de ebrietate şi naturii ei, inclusiv rezultatul analizei de laborator a probelor biologice pot fi... mai detaliat contestate de subiectul examinării medicale ori de organul de drept care a dispus examinarea medicală, în termen de 3 zile din data anunţării concluziei, prin solicitarea analizei de laborator repetate în cadrul altei instituţii medicale abilitate, decît cea care a efectuat investigaţia iniţială.

36)Divergenţele apărute între cele două concluzii ale examinării medicale pentru stabilirea stării de ebrietate şi naturii ei, precum şi toate litigiile ce ţin de această examinare se soluţionează, la cererea persoanei sau a organului interesat, de Comisia de control a examinării medicale pentru stabilirea stării de ebrietate şi naturii ei din cadrul Ministerului Sănătăţii.

5 noiembrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

PS: cauza acestui poate fi covrigeii cu mac ( macul consumat în cantități mari provoacă un astfel de rezultat ) de aceea faceți o expertiză repetată plus comunicați acest fapt experților că în acea zi a-ți consumat covrigei cu mac și cafea .

5 noiembrie 2017

Am fost la centrul de medicina legala si miau spus sa consult avocatul in legatura cu ce test sa fac si la ce la singe sau urina,cam as dori la singe deoarece am dubii in legatura de urina deoarece mi-au dat un vas care nu era steril

10 noiembrie 2017

Si plus la toate cine stie care test arata cel mai exact sau sa le dau pe ambele

10 noiembrie 2017

Este considerata stare de ebrietate si pedeapsa conform art 264/1 daca in probele biologice de urina sau depistat alcaloizi narcotici iar in singe nimic si 10000000 % ca nu am consumat niciodata absolut careva droguri avind in vedere ca in urma unui mic accident rutier soldat numai cu o zgirietura... mai detaliat de 10 cm pe bara din spate a unui vehicul eu am efectuat apelul la politie si benevol am mers sa fac testarea alcooloscoplica si drog la care si am primit rezultat pozitiv la drog dupa care am contestat si mia venit rezultat ca in urina este ceva iar in proba de singe lipseste

10 aprilie 2018