Tevi de caldura

27 iulie 2018 99

Buna ziua! Ma confrunt cu asa o problema. Vecinul meu de la et. 2 face reparatie in apartament. S-a adresat celor de la APLP cu solicitarea de a schimba tevile din apartament. Respectiv cei de la APLP ma impun sa le permit sa faca sudura tevilor la mine in apartament. Mentionez ca acum 5 ani eu am mers la vecini cu aceeasi rugminte, dar am fost refuzata, respectiv am facut reparatie in apartament, fara a schimba aceste tevi. Eu am zis ca sunt de acord cu conditia ca sudura sa nu fie in apartamentul meu ci in subsol, deoarece tevile noi instalate vor fi din alt material si exista riscul sa se produca scurgeri, eu urmand sa plec peste hotare si in acest caz exista pericol de inundatie. Va rog sa imi explicati care sunt drepturile mele in acest caz, care este procedura legala in care ei ma pot obliga, ce pedeapsa pot primi in caz de refuz a schimbarii tevilor? Si daca este obligatoriu sa schimb aceste tevi acum cand vecinul e in repratie si nu mai tarziu cand o sa dispun de bani?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu puteți fi obligată la schimbarea țevilor atâta timp cât acestea nu produc pericol și sunt în starea tehnică necesară, astfel nu puteți fi supuși unor sancțiuni.

30 iulie 2018