Țigările electronice si legea antifumat

6 septembrie 2018 321

Este fumatul țigărilor electronice pedepsit prin lege?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Daca e sa analizam
http://lex.justice.md/md/327126/, tigaretele electronice cad sub reglementare, astfel sunt aplicabile aceleași prevederi comune țigaretelor din tutun. Fiind puse aceleași reguli cît și sancțiuni

6 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Olga,
De fapt, țigaretele electronice sunt un produs conex față de care se aplică aplică aceleași reguli ca și în raport cu țigaretele din tutun obișnuite.
Or, prin legea privind controlul tutunului prevede la art. 2 următoarele:
produse conexe – produsele din plante pentru fumat și produsele care conţin nicotină, inclusiv țigaretele... mai detaliat electronice;
ţigaretă electronică – produs care poate fi folosit pentru consumul de vapori ce conțin nicotină prin intermediul unui muștiuc sau orice componentă a acestui produs, inclusiv un cartuș, un rezervor și dispozitivul fără cartuș sau rezervor. Țigaretele electronice pot fi de unică folosință, pot fi reumplute prin intermediul unui flacon de reumplere ori rezervor sau pot fi reîncărcate cu cartușe de unică folosință;
flacon de reumplere – recipient cu un lichid care conține nicotină și/sau alte substanțe nocive și care poate fi folosit pentru reumplerea unei țigarete electronice.

Astfel, fumătorii țigaretelor electronice ar trebuie să respecte aceleași reguli ca și fumătorii țigaretelor obișnuite.

6 septembrie 2018

Buna ziua, va multumesc enorm pentru raspuns. Defapt situatia a fost urmatoarea: vinzatoarea magazinului a iesit la pauza, magazinul nu la incuiat, doar a inchis usa, a mers la 9 metri distanta, si fuma tigara electronica(fara nicotina in solutie), iar un domn(necunoscut) fuma in fata magazinului, au venit 2 doamne,... mai detaliat au inceput sa faca poze, in timpul acesta, vinzatoare a intrat in magazin deja. la inceput au vrut sa faca proces verbal pe ea ca pe persoana cu responsabilitate administrativa(pentru domnul care fuma), ea a spus ca nu este deacord, mai ales fiindca nu este proprietar si nu detine functie administrativa. Doamnele sau enervat foarte tare cind li sa spus acest lucru, mentionez ca ele nu sau prezentat si nu au aratat acte la bun inceput, mai apoi deja au vrut sa ii faca ei proces verbal fiindca fuma (cum am mentionat mai sus tigara electronica fara nicotina) cu usa inchisa la distanta de 9 metri. Cind a venit administratoarea ele iau spus ca angajata lor trebuie eliberata, ca e un lucrator rau, deasemnea au sunat si directorului magazinului si iau spus asta, au amenintat ca o sa cheme politia, tot ele au hotarit sa nu o mai cheme. Cit de legal este acest caz?

6 septembrie 2018