Timp de trei ani dupa divort nu am facut partajarea averii

23 mai 2024 3

Buna ziua. Daca timp de trei ani dupa divort nu facem partajarea apartamentului (conform inregistrarii de la cadastrau, ambii suntem proprietari), are vreun drept sotul sa ma dea afara din casa, cu doi copii? Adica as putea pierde dreptul de proprietate?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu are dreptul să vă dea afară.

25 mai 2024
  • Jurisconsult

Buna d-na Rodica, nu are dreptul. În cazul descris de DVS cineva din voi trebuie să se adreseze la judecată pentru a petrece partajarea averii. DVS trebuie să vă adresați la cancilaria poliție, unde să depuneți o cerere pe acțiunele soțului, care v-a impus să plecați din apartament, inspectorul de... mai detaliat sector trebuie să-l oblige pe soți, ca să înceteze acțiunele sale ilegale.

25 mai 2024