Timp liber pentru trecerea examenelor medicale prenatale

15 februarie 2018 59

Buna ziua. Cate ore pe luna are dreptul femeia gravida pentru examene medicale, si ce fel de document trebuie prezentat angajatorului ca confirmare? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Avocat

Buna ziua, Ion,

Se pare ca Parlamentul a votat in prima lectura un proiect de lege inaintat Parlamentului inca in iulie 2016 prin care se propune includerea in Codul muncii a unei garantii pentru femeile gravide (prin includerea unui nou art. 252/2).

In conformitate cu aceasta, anagatorii au obligatia de a... mai detaliat acorda salariatelor gravide maximum 16 ore pe luna libere, platite de angajator, pentru efectuarea consultatiilor si examenelor prenatale in baza recomandarii in scris ale medicului de familie/ medicului specialist, daca investigatiile se pot efectua doar in timpul programului de lucru.

Insa modificarea data trebuie sa fie votata in lectura finala pentru a fi adoptata. Ea va intra in vigoare din ziua publicarii in Monitorul Oficial.

Asa ca la moment, Codul Muncii nu reglementeaza expres acest aspect.

Cele bune,
Ana

16 februarie 2018