Titlu de proprietate

27 octombrie 2023 3

Bună ziua! Tatăl meu a transmis, mai mulți ani in urma, titlul de proprietate asupra unui teren agricol unui antreprenor, care acum susține că nu-l mai are, că l-a oferit la rândul lui altcuiva. Titlul şi-a pierdut urma, iar la primărie tatăl meu nu mai figurează ca proprietar al terenului. Cum am putea obține o dovadă că acel teren este proprietatea tatălui meu? V-aș fi recunoscător pentru orice informație.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Victor, salut.
Voi ați înregistrat dreptul de proprietate asupra terenului la Cadastru? Și ce a trimis tatăl tău, doar documentul titlu de proprietate, sau în titlul de proprietate a inclus pe altcineva?
Cât despre primărie - nu-i organul care să înregistreze dreptul de proprietate asupra bunurilor imobile, și nici nu-i organul... mai detaliat care să țină un registru al bunurilor imobile. Dacă vrei poți să mă contactezi la 069992921 și te ajut să faci un pic de claritate, sau dacă va fi nevoie poate te ajut să vă recuperați terenul.

28 octombrie 2023