Titlu executor

25 octombrie 2023 3

Bună ziua. Am hotărârea judecății în privința pensiei alimentare, pronunțată în decembrie 2020. Tatăl copilului nu achitat nimic de atunci. Am fost cu titlul executoriu la un executor judecătoresc și acesta a refuzat să deschidă dosar de executare. Acum am înțeles că după 3 ani nu mai pot să fac nimic, pentru că această hotărâre are valabilitate 3 ani. Vreau să știu dacă pot lua din instanță alt titlu executoriu cu care să merg la alt executor judecătoresc. Pentru că cel care a refuzat, a aplicat o ștampilă și a scris că refuză.

Jurist comments 3

  • Avocat
  • Alte domenii

verificați competența teritorială a executorilor judecătorești și solicitați intentarea procedurii de executare executorului respectiv, care nu poate refuza intentarea procedurii de executare............competența teritorială a executorilor judecătorești o găsiți pe adresa de internet a ministerului justiției la rubrica profesii juridice

25 octombrie 2023
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Potrivit art 61 Cod de Executare, executorul judecătoresc refuza intentarea procedurii de executare dacă: ... termenul de prezentare a documentului spre executare a expirat. Corect ati mentionat, termenul de prescriptie pentru prezentarea documentului executoriu este de 3 ani. In cazul in care au intervenit unele circumstante exceptionale care au facut... mai detaliat imposibila depunerea titlului in interiorul perioadei de 3 ani, puteti solicita repunerea in termen.
Daca asemenea circumstante nu au intervenit, urmeaza sa formulati o actiune noua impotriva sotului.
Mult succes Daria ! Daca aveti intrebari suplimentare nu ezitati sa mi le acordati pe email rotaru.help@gmail.com

Spre

26 octombrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

specificați temeiul refuzului..............totodată, dacă spuneți că hotărârea este din decembrie 2020, 3 ani nu au trecut...........totodată, are importanță și când hotărârea a devenit definitivă nu când a fost pronunțată.........totodată, merge vorba de un titlu executoriu privind încasarea unor sume periodice lunare - nu poate fi vorba aici de imposibilitatea prezentării... mai detaliat spre executare a unui așa titlu executoriu...................totodată, faptul că un executor judecătoresc a refuzat primirea spre executare nu poate însemna nicidecum că nu aveți dreptul de a prezenta spre executare titlul executoriu altui executor judecătoresc, indiferent de contestarea sau nu a refuzului primului executor judecătoresc................dar, pentru un răspuns corect, precizați temeiul refuzului primului executor judecătoresc............uneori refuzul este neîntemeiat și urmează a fi contestat sau prezentat titlul executoriu altui executoriu judecătoresc.........cel mai bine la cel cu competența teritorială și dacă refuză de contestat încheierea de refuz în instanța de judecată.....

12 noiembrie 2023