Titlu executoriu

16 noiembrie 2023 2

Buna. Pe 23 noiembrie 2020 am depus cerere in judecata pentru încasarea de la fostul sot a pensiei alimentare. Hotararea judecatoreasca a fost pronuntata pe 23 decembrie a aceluiasi an. De atunci, fostul sot nu a achitat pensia stabilita, iar eu nu am facut nimic. Mai este valabila hotararea mentionata? Pot sa mai fac ceva acum ca sa-l oblig sa plateasca pensia, dupa 3 ani sau trebuie sa depun o cerere noua?

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Buna Daria, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul civil Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
... mai detaliat (2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.
DVS puteți încerca, să faceți rost de titlu executoriul de la instanța,care s-a pronunțat și să-l prezentați la orice executoriul judecătoresc, ultimul e în drept să vă respingă, dar sunteți în drept să găsiți un motiv convigător.

17 noiembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Desigur puteţi depune oricând titlul executoriu spe executare dacă copilul încă nu are 18 ani.
Codul familiei prevede
Articolul 104. Determinarea restanţei la pensia de întreţinere

(1) Pensia de întreţinere se încasează pentru perioada anterioară în baza contractului privind plata pensiei de întreţinere sau a titlului executoriu, în limitele a cel mult... mai detaliat 3 ani din momentul prezentării contractului sau a titlului executoriu respectiv.

17 noiembrie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Conform regulei generale, titlul executoriu se depune la executare în termen de trei ani. Însă, pentru încasarea plăților periodice există o regulă puțin diferită. Art.16 alin 2 Cod de executare -Documentul executoriu privind urmărirea plăţilor periodice îşi menţine valabilitatea în cursul întregii perioade în care urmează să se... mai detaliat efectueze plăţile. Termenul stabilit la alin. (1) se aplică fiecărei plăţi periodice în parte, iar curgerea lui începe de la scadenţa fiecărei plăţi

19 noiembrie 2023