Titlu executoriu în cauză penală

26 august 2016 58

Bună ziua, a fost emisă o sentință de condamnare, în cadrul dispozitivului hotărîrii s-a soluționat chestiunea privind corpurile delicte, însă în titlul executoriu a fost comisă o eroare cu referire la aceleași corpuri delicte. Cererea privind modificarea greșelilor din titlu executoriu și concordarea acesteia cu dispozitivul deciziei se scrie în formă liberă? Merci anticipat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salut Victor.

Nici Codul de executare si nici Codul de procedura penala nu impun careva cerințe speciale de forma si conținut cu privire la această cerere. Fiind vorba de corectarea unei erori evidente, aceasta urmează a fi depusă la instanța care a emis sentința, respectiv titlu executoriu. Totuși, în mod evident,... mai detaliat în cerere urmează să indicați concret greșeala comisă. În fapt veți motiva cererea invocând ce trebuia sa conțină titlu executoriu făcând referire la dispozitivul sentinței, iar în drept veți face referire la art. 20 al Codului de executare. Este aplicabil art. 20, deoarece, conform alin. 2 art. 469 al Codului de procedură penală, chestiunile patrimoniale se soluționează conform dispozițiilor legislației de executare privind executarea documentelor cu caracter civil.

Succese

2 septembrie 2016