Titlu executoriu la locul de munca

20 martie 2020 104

Cum pot face titlu executoriu la locul de munca ca sa achit pensia de intretinere a copilului pana la majorat? Am hotararea definitiva a instantei de judecata si suma fixa care merge spre achitare. Eu pana acum faceam ordin de incasare pe cardul fostei sotii cu mentiunea expres pensia de intretinere a copilului. La banca mi-au zis ca ordinele de incasare se pastreaza doar 5 ani, iar daca eu pierd peste 6 ani aceste ordine de incasare, nu le voi putea prezenta in eventualitatea unui proces de judecata. Ajutati-ma, va rog, trebuie sa ma adresez unui executor judecatoresc?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu există titlu executoriu la servici, daca angajatorul va fi deacord, puteți să solicitați că acesta sa efectueze transferul din salariu dumneavoastră. Sigur este o problemă suplimentara pentru angajator.
Totodată, o eventuală adresare la executor, va implica cheltuieli suplimentare.
La locul de munca oricum va efectua transfer la contul soției, tot prin... mai detaliat cadrul cont bancar, așa că puteți desinestatator prin intermediul inter bankingu lui sa efectuați transfer.

23 martie 2020