Traducere certificat de naștere

21 decembrie 2018 42

Mama este născuta in Siberia, când bunicii au fost deportați. Are nevoie de certificat de naștere pentru depunerea dosarului sa redobândească cetățenia romană. Noi suntem 4 copii și ni se spune sa facem toți traducere aparte și acest act tradus este legalizat și pus in dosar. Adică fiecare membru al familiei trebuie sa facă traducerea actului aparte și sa legalizeze actul tradus. E corecta procedura? Cât de corect este?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Pentru depunerea dosarului în vederea redobandirii cetățeniei române fiecare din persoanele care dupune dosarul are necesitate de copia legalizata și traducerea legalizata a acestui act, iar la momentul depunerii doar prezentați originalul

21 decembrie 2018