Trai in concubinaj

19 aprilie 2018 32

Casatoria nu este inscrisa oficial, iar copiii sunt pe numele tatalui. Cum pot sa-i transfer pe numele meu, pentru a-i lua in strainatate?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Schimbarea numele de familie nu vă permite să luați copii peste hotarele țării în scopul stabilirii cu traiul permanent acolo în cazul în care tatăl copiilor nu vă eliberea o declarație autentificată notarial că vă permite să ieșiți cu copii peste hotare în scopul de a vă stabili cu traiul... mai detaliat permanent acolo.
În cazul în carenu vă oferă o asemenea declarație puteți ieși cu copiii doar pentru 90 zile.
O alternativă ar fi să-l acționați în judecată și să solicitați perfectarea actelor de identitate moldovenești și să ieșiți din țară fără permisiunea tatălui.
Totuși dacă vorbim despre obinerea cetățeniei românești pentru copii la fel aveți necesitate de câteva declarații notariale din partea tatălui copiilor.

20 aprilie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Articolul 56. Schimbarea numelui de familie şi prenumelui copilului
(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul de stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.
(2) În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui... mai detaliat de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul de stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.
[Art.56 al.(2) modificat prin LP83 din 25.05.17, MO229-243/07.07.17 art.362]
(3) Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară locală.
[Art.56 al.(3) modificat prin LP83 din 25.05.17, MO229-243/07.07.17 art.362]
(4) Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=286119

20 aprilie 2018