Trai la gazda fara contract

1 octombrie 2018 133

Buna ziua. Am trait la o gazda in Chisinau, 200 euro lunar, fara contract. Proprietari foarte scandalosi. Dupa un an trait am fost obligata sa parasesc casa pe motiv ca am datorii pe 2 luni. Am plecat in alta parte, dar proprietara nu-mi da cateva lucruri personale. I-am scris o recipisa ca recunosc aceste datorii si le voi achita mai tarziu. Ea oricum nu mi le inapoiaza. Are rost sa scriu o plangere la politie? Am nevoie urgent de lucruri.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

În cazul dat, cel mai bine de rezolvat situaţia pe cale amiabilă, dacă nu este posibil pe cale amiabilă atunci îi comunicaţi proprietarului că intenţionaţi să vă adresaţi la poliţie şi că poate avea consecinţe mult mai negative deoarece proprietarul n-a întocmit contract şi, deci nu achită impozite din venit... mai detaliat fapt din care poate avea multe probleme.

Servus

2 octombrie 2018