Tranferul cadrului didactic dintro institutie in alta?

1 iulie 2017 24

Vreau sa aflu mai multe informatii despre tranferul gradului didactic de la o institutie in alta. Care sunt conditiile transferului, procedurile, daca se pasreaza creditele acumulate pe parcursul anilor, gradul didactic, si la general cum este procesul. Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ludmila,

Codul Muncii în această situație face referire la art. 69. privind schimbarea temporară a locului de muncă prin care spune că locul de muncă al salariatului poate fi schimbat temporar de către angajator, fără efectuarea modificărilor în contractul individual de muncă, în cazul deplasării sau detaşării conform... mai detaliat art. 70 şi 71.

Alin. ( 2) stipulează că pe durata deplasării în interes de serviciu sau a detaşării la alt loc de muncă, salariatul îşi menţine funcţia, salariul mediu şi alte drepturi prevăzute de contractul colectiv şi de cel individual de muncă.

Sper că v-am răspuns la întrebare.

1 iulie 2017