Transcrierea cu intarziere a certificatului de casatorie

24 noiembrie 2023 3

Buna ziua. Suntem casatoriti cu sotia din 2014 pe teritoriul Romaniei, ambii avem dubla cetatenie. Nu am stiut ca suntem obligati sa transcriem in RM certificatul de casatorie romanesc. Pe site-ul ASP se mentioneaza ca transcrierea actului de stare civila trebuie facuta in termen de 6 luni de la intoarcerea in tara sau de la primirea din strainatate. Am fost de multe ori in tara din momentul casatoriei. Spuneti-mi, va rog, daca exista penalitati sau raspundere pentru incalcarea termenului de transcriere?
Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, Alex,

Nu va fi o problemă dacă o să transcrieți actul de căsătorie acum și nu se vor aplica amenzi sau penalități însă este important să o faceți, deoarece nu puteți avea statut civil diferit în state diferite.
Dacă aveți copii, este necesar să transcrieți și actele de naștere ale copiilor,... mai detaliat deoarece copiii dețin cetățenia Republicii Moldova în baza principiului legăturii de sânge.

În cazul în care eventual o să divorțați va fi necesar să transcrieți și actul de desfacere a căsătoriei.

Cu respect,
Igor Brinișter

13 decembrie 2023