Transfer de la o universitate la alta

20 noiembrie 2023 3

Buna! Pot sa ma transfer cu studiile de la o universitate (anul 2, frecventa redusa) la alta cu frecventa deplina?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Leahu, tot depinde de contractul semnat de DVS cu administrația universitetul, unde vă aflați acuma, dacă este prevăzut așa ceva. Verificați condițiile, dacă sunt prevăzute în contractul cu universitatea, unde vreți să vă transferați.

21 noiembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Ipotetic ar fi posibil în următoarele condiții:
Transferul este permis numai după finalizarea anului de studii şi nu mai târziu de
01 octombrie al noului an de studii şi se face cu acordul celor două
Facultăţi/Universităţi în următoarele condiţii:
a) numai la specialităţile din acelaşi domeniu de studiu/domeniu de formare
profesională sau înrudite;
b) prin... mai detaliat respectarea criteriilor de performanţă profesională stabilite de fiecare instituţie
/facultate;
c) numai pe locurile disponibile, în limita cotei de înmatriculare în anul respectiv;
d) numărul creditelor de diferenţă nu trebuie să depăşească 20.

Suplimentar puteți citi Regulamentul de organizare a studiilor în învăţământul superior în baza Sistemului Naţional de Credite de Studiu aprobat prin ordinul Ministerului Educaţiei nr. 726 din septembrie 2010

21 noiembrie 2023