Transfer in cadrul intreprinderii dintr-un serviciu in altul

23 iunie 2017 247

Buna ziua! Am ocazia sa ma transfer in cadrul intreprinderii dintr-un serviciu in altul. Transferul vreau sa il fac din motive de sanatate. Atit serviciul personal cat si seful serviciului, in care vreau sa ma transfer, sint de acord cu transferul. Actualul sef de serviciu nu vrea sa-mi semneze cererea si ma obliga ori sa ramin, ori sa scriu cerere de concediere si sa plec definitiv.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Vasile.

În conformitate cu prevederile art. 86 lit. u) din Codul Muncii transferul salariatului la o alta unitate se face cu acordul Dvs și al ambilor angajatori.

Vedeti la art. 88 indice 1 din Codul Muncii procedura de concediere în legătură cu transferul la o alta unitate.

24 iunie 2017
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Important: angajatorul are dreptul să concedieze salariatul prin transfer dar nu este obligat !

24 iunie 2017