Transfer invațământ liceal

12 martie 2018 25

Bună ziua. Sunt in clasa a 11-a, profil real. Vreau să mă transfer în alt liceu din cauza faptului că nu avem un profesor de matematică stabil (dna este bolnavă). Practic nu am făcut matematică 3 luni (zic practic deoarece ea revenea pentru 2-3 zile și apoi iar nu apărea pentru 1-2 saptămâni), deci am pierdut mult material. Acum doamna a revenit din nou, însă ne-a recunoscut că e posibil din nou să plece. Părinții au plecat la un liceu pentru a mă înscrie și mi s-a spus că este nevoie de acordul ministerului. Ministerul nu mi-a acceptat cererea sub pretextul că regulamentul spune că este posibil doar în perioada inter-semestrială sau a vacanţei de vară. Însă mai este scris în regulament că transferul se poate face în timpul anului scolar în unele situații excepționale. Deci ce am putea face pentru a pleca din liceu, fiindcă nu suntem asigurați cu profesor? Totuși noi avem bacalaureat la matematică și nu aș vrea să mai pierd încă 3 luni.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Puteti contesta raspunsul primit la organul ierarhic superior, din cadrul Ministerului.
Ulterior, in caz de refuz repetat in satisfacerea cerintelor, urmeaza sa contestati raspunsul in instanta de judecata, invocind motivele scrise mai sus.
La acel moment, consider ca ar fi bine sas contactati un avocat pentru consultatie.

3 aprilie 2018