Transfer la o alta institutie

9 octombrie 2021 112

Buna! Sunt studenta in anul 1 la jurnalism. Pot sa ma transfer in anul 2 la aceeasi specialitate, doar ca la o Universitate in Romania?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salut Ana, transferul interuniversitar e posibil, dar de obicei e o procedură anevoioasă, urmează să studiaţi dacă Univesitatea din Moldova are parteneriat cu Universitatea din România.
La fel sunt criterii pentru care pot sau nu pot să vă accepte transferul :
Universitatea de unde proveniţi (statutul universităţii, etc)
Numărul de credite (situaţia şcolară)... mai detaliat cât şi alte criterii (la fiecare Universitate ele sunt diferite)

Dvs, urmează să sunaţi sau să scriţi o scrisoare Universităţii din România cu descrierea motivelor de transfer, primul pas fiind acordul lor, după să obţineţi acordul Universităţii din Moldova.

Pentru detalii mă contactaţi pe email iacobalexandrulaw@gmail.com

Succes!

10 octombrie 2021