Transferarea unui imobilul pe nepoată

7 septembrie 2018 24

Buna ziua. Am asa o intrebare: bunica vrea sa transfere imobilul pe nepoată. Ce documente trebuiesc si ce impozite se achită? Nu stim prin ce metoda o sa fie mai bine de efectuat aceasta procedură. Va rugam mult sa ne spuneți ce proceduri de transferare a imobilului am putea utiliza in cazul dat, nepoata e minoră (3 ani).

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Tatiana,
De fapt, ar fi mai multe soluții pentru a transmite dreptul de proprietate asupra bunului imobil.
În dependență de motivele ce stau la bază, precum scopul și scopul urmărit puteți recurge la încheierea unuia din următoarele tipul de contracte: donație, vânzare-cumărare.
Țin să menționez, că aveți posibilitatea ca bunica să întocmească... mai detaliat un testament, prin care poate lăsa moștenire tot sau doar o anumită parte din bunuri nepoatei.
În orice caz, trebuie să mergeți la un notar, întrucât contractele în baza cărora se înstrăinează bunurile imobile urmează a fi autentificate notarial sub sancțiunea nulității absolute.
Aveți necesitate de:
- prezenta bunicii sau reprezentantul ei legal împuternicit prin procură, cu toate drepturile necesare;
- prezența părinților minorei (care vor semna înlocul minorei), actele de identitate ale tuturor, inclusiv certificatul de naștere al minorei;
- extrasul și certificatul privind valoarea bunului imobil eliberate de organul cadastral al Agenției Servicii Publice;
- Actul juridic în baza căruia bunica a devenit proprietar.
Pentru mai multe detalii vă adresați în prealabil la notarul unde o să mergeți să încheiați contractul.

7 septembrie 2018