Transferuri de bani de la fosta soacra

22 septembrie 2019 35

Am primit cateva transferuri de bani in suma de 50 sau 100 Euro la perioade de o luna-doua, transferuri benevole ca ajutor din partea mamei sotului. Dupa o perioada de un an, soacra cere banii inapoi, motivand ca are bonurile de transfer si ma va da la judecata. Explicatia este ca sunt in proces de divort cu feciorul ei. Nu i-am dat vreo recipisa ca ii inapoez bani, nu am nici un act semnat de mine ce demonstreaza ca sunt obligata sa ii intorc bani. Doamna in cauza poate sa ma oblige sau sa-mi creeze probleme? Mersi.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Pentru satisfacerea unei astfel de pretenții urma să aibă la îndemână într-adevăr încheiere unui contract de împrumut sau recipisă.

Extrasele transferurilor sunt doar o dovadă a transferului nu și a unui împrumut, or aceasta nu a indicat la bancă scopul transferului bănesc.

23 septembrie 2019