Transferuri din UE cand este aplicat sechestru pe cont

24 octombrie 2023 3

Buna ziua. Am luate mai multe credite si nu le-am rambursat pentru ca ma aflu in concediu de maternitate si nu reusesc sa fac achitari. Executorul a aplicat sechestru pe contul pe care primesc indemnizatia pentru copil. Intrebarea mea este daca pot primi transferuri din UE. Nu vor fi aceste transferuri blocate in banca? Multumesc!

Jurist comments 2

Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Conform Articolului 110 Cod de executare, nu se aplică sechestru pe sumele ce reprezintă îndemnizații sociale. Trebuie să scrieți o cerere executorului să vă deblocheze banii.
Pentru alte întrebări mă puteți contacta la 069992921.

24 octombrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

Nu cred că transferurile prin sistemele de transferuri internaționale în numerar pot fi blocate, ar fi foarte dificil pentru bănci să verifice fiecare persoană dacă nu cumva are vreun sechestru..........................numai dacă ar crea vreo bază de date în care ar introduce fiecare persoană , dar cred că nu este în... mai detaliat interesul băncilor

25 octombrie 2023