Transmisia succesorală

11 iunie 2018 63

După decesul părinților a rămas o casă. Fratele meu, a depus la notar cerere de deschidere a moșteniri în termen, eu nu, însă am fost restabilit în termen prin hotărîrea instanței.
Fratele cît era în viață prin testament a indicat că îi lasă concubinei toată averea sa.
Întrebare: poate concubina fratelui meu, în bază de testament, să moștenească nu doar bunurile care sunt înregistrate pe numele primului, dar și la o parte din casa părinților noștri, în cazul că fratele a depus la notar doar cerere de acceptare a moștenirii dar nu a obținut certificat de moștenitor legal (deoarece a decedat)? Transmisia succesorală va fi către concubină (în bază de testament) sau către clasele, gradele de moștenitori?
Concretizez: conform informației din registrul bunurilor imobile bunul se mai află încă pe numele părinților noștri.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Patricia,
Concubina fratelui Dvs urmează să primească toate bunurile fratelui, inclusiv și cota parte din bunurile mobile și imobile ce a aparțineau părinților Dvs.
Aceasta, întrucât fratele Dvs și-a exprimat voința de a accepta moștenirea în termenul prevăzut de lege (6 luni) și nu a renunțat la drepturile sale.
Respectiv, Dvs urmează... mai detaliat să moștenici doar 1/2 din bunurile rămase după părinții Dvs. și nu puteți moșteni nimic după decesul fratelui, întrucât prin testament, testatorul poate testa bunurile sale oricărei persoane.

12 iunie 2018