Transmiterea dosarului la executorul judecatoresc

31 august 2019 122

Buna ziua. In ce termen dupa neachitarea creditului se transmite dosarul la executorul judecatoresc?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Olga,

Până a ajunge dosarul la executor el trebuie să parcurgă etapa judiciară. În cazul în care acțiunea este cu valoare redusă, procedura v-a dura până la 3 luni.

Ulterior, după ce este adoptată o hotărâre, după 30 de zile din momentul pronunțării se eliberează titlul executoriu care se... mai detaliat transmite la executor.

Dacă aveți nevoie de consultație suplimentară vă sunt la dispoziție.

O zi bună să aveți!

1 septembrie 2019