Transmiterea dreptului de proprietate asupra unui bun imobil

14 noiembrie 2023 3

Buna ziua! In perioada casniciei, am procurat un apartament in ipoteca (sotul este debitor, eu - fidejusor), dar dreptul de proprietate a fost inregistrat pe parintii sotului! Banca a oferit creditul pe numele sotului si a permis inregistrarea pe numele parintilor! Contractul de ipoteca (gaj), este la fel pe numele parintilor sotului! La moment dorim sa reperfectam actele, dar ca dreptul de proprietate sa fie al ambilor soti (bunuri dobandite in perioada casatoriei). Care ar fi solutia legala?

Jurist comments 1

Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Mirela, vă adresați direct unui notar și el cel mai bine o să vă explice modalitățile, drepturile și obligațiile Dvs. În cazul dvs. cel mai potrivit ar fi un contract de donație.

15 noiembrie 2023