Transmiterea proprietatii asupra unui teren

13 octombrie 2021 53

Buna ziua. Parintii mei detin un teren destinat pentru constructie, dar tatal este plecat peste hotare. Care ar fi procedura legala ca mama sa-mi transmita dreptul de proprietate asupra acest teren in lipsa tatalui? Ce fel de document este necesara de la tata?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua.
Tatăl urmează să întocmească o procură prin care împuternicește pe dvs. sau mama să administreze bunul, cu dreptul de înstrăinare, donație și toate drepturile conexe după caz. Procura poate fi întocmită la Ambasada Moldovei în Rusia.

13 octombrie 2021