Transmiterea silită a bunurilor depuse în gaj

13 februarie 2019 64

Buna ziua. Mama mea este fidejusor la creditul unei rude, care are are mai multe credite. Acum o banca prin judecata a obtinut transmiterea silită a bunurilor depuse în gaj (casa si unele terenuri). Banii pe care ii va obtine banca din vanzarea acestor bunuri se va imparti intre toti creditorii, unde mai are credite sau care este procedura? Mama mea trebuie sa intreprinda ceva in acest caz?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Constantin,

Mama Dvs în calitate de debitor ipotecar (fidejusiunea e un alt tip de garanție) a garantat doar o singură obligație financiară a debitorului (rudei) față de terți sau a garantat executarea mai multor obligații ale debitorului față de mai mulți creditori?
Dacă, a garantat cu bunurile sale imobile doar față... mai detaliat de un singur creditor pentru o singură obligație atunci, doar, acel creditor poate urmări bunurile debitorului ipotecar (debitor ipotecar este mama Dvs.).

Mai jos vedeți și legile ce reglementează aceste proceduri:
Legea cu privire la ipotecă - http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=328986

Legea cu privire la gaj - http://lex.justice.md/document_rom.php?id=B80C50D9:AA178CDD

Codul civil - http://www.legis.md/cautare/rezultate/110279

Codul de executare - http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=336538

13 februarie 2019

Multumesc de raspuns.
Banca prin judecata a obtinut transmiterea silită a bunurilor depuse în gaj de catre acea ruda, ea a pus casa in gaj pentru un credit mai vechi. Acum banii de pe casa se vor imparti intre toti creditorii de unde au luat credite sau doar la banca unde... mai detaliat era gajata casa?

15 februarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Dacă bunul a fost ipotecaat, după caz, gajat doar în favoarea băncii atunci doar banca are dreptul sa urmărească acest bun.

15 februarie 2019