Transport mărfuri

11 aprilie 2024 3

Bună ziua. O firmă de transport și altă persoană juridică au încheiat un contract de transport de mărfuri. Șoferul mijlocului de transport (angajat al firmei) transportă, pe lânga marfa prevăzută în contract și alte bunuri ale altei persoane. Dacă șoferul dat deteriorează unul din aceste bunuri, el va răspunde personal, sau va răspunde firma de transport?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna seara d-na Andreeva, to depinde de contractul încheiat între agenții economici ți cu șoferul împuternicit la transportarea mărfii, deoarece în instanța de judecată șa bază o să servească contractele întocmite și mai apoi Codul civil.

11 aprilie 2024
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Andreea, întrebarea și problema expusă este foarte complexă.
Incidentul deja a avut loc? Sau întrebi pe viitor?
În primul rând înainte de a descărca marfa trebuie să îi verifici integritatea și dacă observi anumite prejudicii să refuzi descărcarea mărfii, să indici în CMR că ai rezerve din cauza prejudiciului produs,... mai detaliat să descrii în scris prejudiciul produs, să chemi un expert care să evalueze prejudiciul și abia după aceasta să descarci marfa și să înaintezi o somație transportatorului (compania, nu șoferul, tu nu ai treabă cu șoferul, tu nu ai încheiat nici un contract cu șoferul). Deja ulterior dacă nu reușești să soluționezi litigiul pe cale amiabilă păi apelezi la instanța de judecată. Preferabil toate aceste acțiuni să le întreprinzi fiind asistată de un avocat.
Dacă ai alte întrebări mă poți apela la 069992921.

11 aprilie 2024