Transport public

8 decembrie 2019 63

Buna ziua. Copilul meu circula de la scoala spre casa cu transportul public, avand abonament elev. Nu o singura data copilului meu i s-a cerut sa plateasca calatoria pentru ca nu are cu el carnetul de elev, chiar daca prezinta abonamentul si se vede ca este elev, fiind si cu ghiozdan in spate. Rog sa-mi spuneti daca este corect sa i se ceara sa plateasca calatoria in acest caz. Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Da acestea sunt niște rigori obligatorii dat fiind faptul că carnetul de elev face dovada ca copilul într-adevăr este elevul unei instituții anumite pentru a evita careva abuzuri de lege de către cei care nu frecventează instituțiile școlare.

Soluția e foarte simplă de a obține acest carnet de la administrația... mai detaliat școlii la cererea elevului.

9 decembrie 2019