Transportarea unităților de transport in Ucraina

20 ianuarie 2019 50

Salutare tuturor! Am gasit recent o publicație referitoare la introducerea in Ucraina de către un cetățean moldovean a unui autoturism cu numere străine. Am înțeles că în cazul în care acea unitate de transport nu a fost scoasă și țara, statul ucrainian îți aplica o amenda de aproximativ 17 mii de hrivne, iar dacă aceasta nu este achitată, ordonanța de încasare forțată a amenzii se transmite autorităților din Moldova pentru executare. Sa fie adevărat acest lucru? Este vreo ieșire din situația dată? Vă mulțumesc pentru reacție.

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Legea prevede posibilitatea de recunoaștere a hotărîrii emise de o țară străină de către RM astfel fiind pedeplin posibil urmărirea persoanei cet. al RM.
Fiți precauți la asemena situații cînd cet. RM sunt rugați să introducă auto cu nr straine pe teritoriu Ucrainei, deoarece la ei se aplică aceiași obligație... mai detaliat sau de a devama aito sau de al scoate de pe teritoriu Ucrainei in termenii expres prevăzuți, alt fel riscînd amedă și chiar achitarea contravalorii dacă nu greșesc.

20 ianuarie 2019
Sergiu A.

Este vreo ieșire din situația respectiva?

20 ianuarie 2019
Sergiu A.

Si cum as putea afla dacă totuși s-a aplicat aceasta amenda sau nu?

20 ianuarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Sergiu,

Fiecare stat se ocupa de executarea/încasarea propriilor amenzi prin intermediul propriilor mecanisme legale existente.
Persoana respectivă trebuie sa achite amenda dată autorităților Ucrainei.

Pentru a afla o soluție referitor la cazul dat aveți necesitate de a consulta un avocat din Ucraina care, este competent sa va ofere un răspuns... mai detaliat în conformitate cu legislația lor.

20 ianuarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Totuși, este o diferență între urmărirea încasării unei sume ce reiese din aplicarea unei amenzi contravenționale și recunoașterea și încuviințarea executării unei hotărâri judecătorești străine.

Consultați mai întâi un avocat din Ucraina și epuizați toate căile de atac potrivit legilor din Ucraina.

20 ianuarie 2019