Transportatorul mi-a pierdit valiza

28 iulie 2018 40

Buna! Spuneti-mi, va rog, in cazul in care transportatorul (soferul de ruta Italia-Moldova) mi-a pierdit valiza (s-au deschis usile de la portbagaj), pot sa merg in instanta sa-mi achite ce era in bagaj? Cel putin ce sanse am?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Sigur că aveți dreptul la despăgubire.
Deoarece marfa a fost expediată din Italia, contractului dvs de transport i se aplică cu prioritate Convenția CMR: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=357035

În special citiți, art 20. Există termene stricte în care trebuie să înaintați pretenție scrise la transportator și să vă adresați în judecată (art. 32), sub... mai detaliat sancțiunea pierderii dreptului dvs la despăgubire.
Mărimea despăgubirii se va determina pe baza art. 23. Dar fiți atenți că acest articol a fost modificat prin un Protocol adițional: https://lege5.ro/Gratuit/he3dknzs/protocolul-la-conventia-referitoare-la-contractul-de-transport-international-de-marfuri-pe-sosele-cmr-din-05071978&d=2017-03-30

29 iulie 2018