Tranzactie imobil la distanta

12 noiembrie 2018 65

Buna ziua. Vreau sa cumpar un apartament, insa proprietara este in Rusia, ingrijeste de sotul ei la pat si nu poate veni sa incheiem contractul de vanzare-cumparare.
Spuneti va rog daca sunt riscuri in asa cazuri si cum sa procedez? Multumesc mult.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Proprietara trebuie sa faca o procura prin care imputerniceste pe cineva sa vanda apartamentul.
Procura poate fi facuta la orice notar din Rusia.
Persoana imputernicita poate fi inclusiv si Dvs (cumparator) , cu conditia ca in procură sa fie indicat dreptul la contrapartidă (dreptul de a incheia acte cu sine însuși).
Ulterior, contractul... mai detaliat de vânzare-cumpărare se încheie în fata unui notar din MD.

12 noiembrie 2018