Tranzacție împuternicită la execuție de către notar

22 februarie 2024 3

Bună ziua. Am încheiat cu fostul soț o tranzacție pentru stabilirea pensiei alimentare, care este investită cu formulă executorie de către notar. El nu achită suma convenită. Este posibil din punct de vedere legal de obținut un titlu executoriu fără a apela la instanța de judecată?

Jurist comments 1

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Nu aveți nevoie de titlu executoriu.
Contractul investit cu formulă executorie îl puteți pune în executare direct, înaintând către executorul judecătoresc (de la domiciliul fostului soț) o cerere de punere în executare, anexând contractul respectiv în original.

23 februarie 2024