Stabilirea domiciliului copilului peste hotare fara acordul unuia din parinti

12 aprilie 2021 20

Poate unul din parinti sa ia copilul si sa stabileasca domiciliul peste hotare fara acordul celuilalt parinte? Care sunt consecințele in asemenea caz?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Asemenea acțiuni se califica ca răpire internațională a copilului minor mai rău in practica moldavă se intilnesc și dosare penale pe asemenea cazuri, clar ca fiind ilegale or acțiunea respectiva este una civilă-administrativă.

13 aprilie 2021