Scuter electric

20 martie 2022 475

Buna ziua. In cazul unui scuter electric cu puterea de 2.000 Wt, e nevoie de permis de conducere si inmatriculare?

Jurist comments 3

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna , nu este nevoie.
Conform definitiei date de Regulamentul circulatiei rutiere,
ciclomotor – vehicul cu două sau trei roţi, dotat cu motor cu ardere internă sau electric. Capacitatea cilindrică a motorului cu ardere internă nu depăşeşte 50 cm³, puterea motorului, atît a celui cu ardere internă, cît şi a motorului electric,... mai detaliat nu depăşeşte 4kW, iar viteza constructivă a acestuia nu depăşeşte 45 km/h;

21 martie 2022
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Conform modificărilor survenite în legislaţie, conform HG162 din 11-03-2020, deţinerea permisului de conducere pentru motocicletele (ciclomotoarele) care nu depăşesc capacitatea cilindrică de 50cm3 sau 4kW este obligatorie.
În caz de stopare de către agenţii de patrulare, conform art. 231 alin. (2) din Codul Contravenţional veţi fi tras la răspundere.

Puteţi adăugător să... mai detaliat studiaţi articolele de pe portalele de ştiri pentru a vă convinge.

Succes!

21 martie 2022
  • Avocat

categoria AM - Mopede (motorete), adică vehicule cu doua roți sau vehicule cu trei roți cu o viteză maximă constructivă de până la 45 km/h și având următoarele caracteristici:
(1) în cazul vehiculului cu două roți, un motor a cărui:
- cilindree nu depășește 50 cm/cub, în cazul unui motor cu... mai detaliat ardere internă sau - putere nominală continuă maximă nu depășește 4 kW, în cazul unui motor electric;
(2) în cazul vehiculului cu trei roți, un motor a cărui: - cilindree nu depășește 50 cm/cub, în cazul unui motor cu aprindere prin scânteie sau - putere netă maximă nu depășește 4 kW, în cazul altor tipuri de motor cu ardere internă sau - putere nominală continuă maximă nu depășește 4 kW, în cazul unui motor electric.

se eliberează de la 14 ani

22 martie 2022