Trebuie de deschis SRL, in ce caz, cum o pot face?

9 iunie 2018 77

Buna ziua, lucrez freelancer, cu clienti personali din Rusia, Ucraina, Belorusia etc. In ultimele luni am ajuns la o suma de 15.000 de lei pe luna. In perspectiva sa fie mai mare. Banii mi-i transfera pe Yandex Money, de unde ii transfer pe MasterCard. Am inteles ca in asa cazuri trebuie de deschis SRL si de declarat toate sumele. E corect, sau sunt si alte metode? Poate aceasta crea probleme, daca nu declar.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andriana Brasoveanu
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Denis,
Iti sugerez sa iti inregistrezi un SRL, pentru a oficializa veniturile tale, iti vor prinde bine acestea atita la stagiul de pensionare, creditare, etc. In caz de neoficializare poti fi invinuit de desfasurarea unei activitati economica fara a inregistra o persoana juridica. Amenzile sunt destul de usturatoare.
Succes!

11 iunie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Denis,
Suplimentar celor spuse de Dra Brasoveanu, trebuie să remarc că poți fi atras atât la răspundere penală, cât și la răspundere contravențională, în dependență de mărimea prejudiciului cauzat statului prin neplata taxelor și impozitelor.
La fel, dacă genul de activitate se supune autorizării atunci mai apare un capăt de acuzare.

Urmează... mai detaliat sfatul, înregistrează-ți un SRL și oficializează toate veniturile pe care le ai, altfel riști să te trezești la ușă cu reprezentanții Serviciului Fiscal de Stat și a celor de la Procuratura pntru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (aceștia din urmă duc urmărirea penală în cauze de evaziune fiscală)

11 iunie 2018