Trebuie declarație de la tata?

27 august 2017 153

Bună. Dacă pleacă mama cu copilasul peste hotare, trebuie declarație de la tata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună seara!

Dacă plecarea este definitivă (ex. stabilirea domiciliului copilului peste hotare), atunci cu siguranță este necesar acordul întocmit în formă scrisă și autentificat notarial.

Dacă plecarea este temporară (ex. odihnă), atunci acordul nu este obligatoriu, dar tatăl copilului ar trebui să fie cel puțin informat cu privire la faptul dat.

Succese!

27 august 2017